Fisa de colorat - Moise

Creat de diana, Ianuarie 25, 2007, 07:14:28 PM

« precedentul - următorul »

diana

Fisele sunt utile pentru clasele de la ciclul primar (Iisus la templu si Iosif si Iisus).

diana

#33
Materialele de colorat care urmeaza, "povestesc" "Drumul crucii" Mantuitorului, care s-a jertfit pentru noi oamenii si pentru pacatele noastre.
Pot fi folosite in perioada care urmeaza, cu preponderenta la clasele I_IV.
Unele dintre ele le-am folosit si la clasele V_VI; copiii prefera sa le "lucreze" in creion grafic.

Fisele prezinta momentul in care este condamnat la moarte si ia  crucea pe umeri.

Sursa: Cartea "Drumul crucii", Fundatia "Fiicele Sfantului Paul, Bucuresti 2003.

diana

#34
Fisele prezinta momentul in care Iisus cade prima data sub greutatea crucii de pe umeri si se intalneste cu mama Sa.

Sursa: Cartea "Drumul crucii", Fundatia "Fiicele Sfantului Paul, Bucuresti 2003.

diana

Fisele prezinta momentul in care Iisus este ajutat de Simon Cirineanul sa duca crucea si Veronica ii sterge fata.

Sursa: Cartea "Drumul crucii", Fundatia "Fiicele Sfantului Paul, Bucuresti 2003.

diana

Fisele prezinta momentul in care Iisus cade a doua oara sub greutatea crucii si le vorbeste femeilor din Ierusalim.

Sursa: Cartea "Drumul crucii", Fundatia "Fiicele Sfantului Paul, Bucuresti 2003.

diana

Fisele prezinta momentul in care Iisus cade a treia oara si este dezbracat de haine.

Sursa: Cartea "Drumul crucii", Fundatia "Fiicele Sfantului Paul, Bucuresti 2003.

diana

#38
Fisele prezinta momentul in care Iisus este rastignit pe cruce si moare pe cruce.

Sursa: Cartea "Drumul crucii", Fundatia "Fiicele Sfantului Paul, Bucuresti 2003.

diana

#39
Fisele prezinta momentul in care Iisus este luat de pe cruce pentru a fi inmormantat si e asezat in mormant.

Sursa: Cartea "Drumul crucii", Fundatia "Fiicele Sfantului Paul, Bucuresti 2003.

diana

#40
Fisele prezinta Invierea Domnului.

Sursa: Cartea "Drumul crucii", Fundatia "Fiicele Sfantului Paul, Bucuresti 2003.

diana

#41
Am folosit aceasta fisa de colorat la clasa I - a, cand le-am vorbit despre Sfantul Nicolae. Inainte de-a le da fisa, le-am aratat icoana Sfantului, apoi am lasat-o in fata lor, ca model.

Anul acesta am folosit fisele la toate clasele de la ciclul primar.

Fisele sunt aranjate in format A4, dar si pentru format A5 (se pliaza in jumatate).

Sursa: www.google.com

diana

Fisa este pentru elevii claselor I-II. O folosesc atunci cand le vorbesc despre ingeri si despre rugaciune.

Sursa: crestinortodox.ro

diana

Fisa este pentru clasele din ciclul primar.

Sursa: copilul.ro

diana

Fisa este pentru clasele din ciclul primar.

Sursa: copilul.ro

diana

Fisa este pentru clasele din ciclul primar.

Sursa: copilul.ro

diana

#46
Fisele de colorat pot fi folosite la clasa a II - a, cand se vorbeste copiilor despre Pescuirea minunata, Inmultirea painii si a pestilor si Invierea tanarului din Nain.

Sursa: Caietul special pentru clasa a II - a, Editura Euristica, Iasi, 2008.

diana

Fisa de colorat "Sfat bun" este utila lectiei cu aceeasi tema.

Sursa: Caietul special pentru clasa a II - a, Editura Euristica, Iasi, 2008.