Nasterea Domnului_materiale utile acestei perioade

Creat de diana, Noiembrie 25, 2007, 11:05:18 AM

« precedentul - următorul »

diana

Se apropie sarbatoarea Nasterii Domnului. S-o cinstim cum se cuvine.
Au lucrat si au adunat acest material prof. Cornea Gheorghe si inv. Cornea Floare, S08 "Petru Mihes" Meziad

Sursa: "Antologie de poezie religioasa", prof. Zoe Duma, Editura Episcopiei Ortodoxe, Alba Iulia - 1995

diana

Materialul se adreseaza ciclului primar; cuprinde poezii si fise de colorat.

Editura Coresi

diana

Aceasta sceneta este educativa. Am luat-o dintr-o carte a serbarilor scolare.
Sper sa va fie de folos.

diana

Am luat aceasta sceneta dintr-o carte a serbarilor scolare.

diana

Existenta lui Iisus ca persoana istorica a fost contestata de unii mai sceptici. Insa stiinta a ajuns sa confirme adevarul Evangheliilor!

Sursa: Evenimentul zilei
          http://infomileanca.blogspot.com/2007

HRISTOS S-A NASCUT!

diana

Sambata si duminica, in bisericile ortodoxe se vorbeste despre uciderea celor 14.000 de prunci din porunca lui Irod si despre fuga in Egipt a Sfintei Familii.

Sursa: crestinortodox.ro

diana

Ghicitorile postate in acest material, au ca tematica Nasterea Domnului.
Sunt utile in aceasta perioada si pot fi folosite la clasele de la ciclul primar.

Prof. Diana Nichita Şc. 08 ,,Dimitrie Cantemir" Oradea, (după Mioara Lica, Valentina Sava, Dorin Opriş, Monica Opriş, Irina Cozma, Corneliu Muha, 2007, ,,Primăvara credinţei", Ed. Sf. Mina, pg. 257-268.)

diana

Materialul se poate folosi la serbarile de Craciun.

Sursa: Caiet de religie-auxiliar pentru elevi, clasa a VII -a, Ed. Euristica, Iasi-2008

diana

Proiectul de lectie este pentru clasa I-a. Este insotit si fise de colorat.

diana

Fisele de lucru pot fi folosite pentru elevii ciclului primar, in afara de cei din clasa I-a.
Fisa de lucru_craciun_felicitare poate fi folosita pentru toti elevii ciclului primar.

diana

Fisele de colorat au si ghicitori cu tematica: Nasterea Domnului, Botezul Domnului, Fuga in Egipt si Regele Irod.

Sursa: Pentru tine, mic crestin! (Editura Paradigme, Pitesti, 2005).

Alte materiale gasiti si aici:
http://www.religieortodoxa.ro/forum/index.php?topic=93.15

diana

Materialul poate fi folosit ca informatie la orele din aceasta perioada inainte de sarbatori.

Sursa: "Mic catehism ortodox pentru copii si elevi", Editura Renastera, Cluj Napoca, 2003; Arhiepiscopia Vadului, Feleacului si Clujului.

diana

Materialul poate fi folosit ca informatie la orele din aceasta perioada inainte de sarbatori.

Sursa: "Mic catehism ortodox pentru copii si elevi", Editura Renastera, Cluj Napoca, 2003; Arhiepiscopia Vadului, Feleacului si Clujului.

diana

In cadrul acestui proiect am imbinat abilitatile practice (realizarea unei felicitari de sarbatori) cu perioada sarbatorilor de iarna (tema_Nasterea Domnului).
Lectia se inscrie in cadrul "orelor la dispozitia profesorului".
Am adaugat si fisa de lucru, utila in cadrul orei.

Sursa fisei de lucru:
Orzetic Maria; Muha Camelia, Mocanu Elena, Religie – Caiet pentru elevi, clasa a III - a, Editura ,,Sf. Mina", Iaşi, 2008.

diana

Materialul este util pentru elevii ciclului primar.

Sursa: www.google/imagini/santa
          Carticica de povesti

diana

Acest material este pentru elevii ciclului primar. Cuprinde o poezie scrisa de George Cosbuc ("Pomul Craciunului") si fise de colorat cu Mos Craciun si renii lui, saniuta.

Sursa:www.google/santa/coloring pages