Portal al Profesorului de Religie Ortodoxa
August 19, 2017, 02:00:03 AM *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: SMF - Just Installed

Home   Help Search Login Register  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Edituri ortodoxe, carti pentru copii  (Read 7799 times)
cserbanel
Nou venit
*

View Profile Email
« on: August 31, 2010, 09:22:18 AM »

Am constat că īn Romānia nu există o editură ortodoxă (poate mai puţin editura d-lui Leon Magdan) care să fie specializată īn cartea pentru copii şi adolescenţi. Īntr-o ţară cu 95 la sută ortodocşi, mi se pare că nu e deloc OK. Astfel cu toate riscurile şi chiar fără un leu īn buzunar am plecat īn această aventură, de a păstori o astfel de editură. Diana deja a spus pe un topic cīte ceva despre www.edituracristimpuri.ro. Eu vă ofer pe moment 20 de motive īn a achiziţiona ,,Nestemate duhovnicesti" vol. 1. Specific că am predat religia şi la gimnaziu şi la liceu, deci cunosc care ar fi cerinţele pentru o lectura extra...

20 de motive să cumpăr şi să citesc ,,Nestemate duhovniceşti” vol. 1
                                 www.edituracristimpuri.ro

1. este scrisă īntr-un limbaj simplu şi plăcut, accesibil la orice vīrstă
2. este o carte rară īntre cele ortodoxe, prin conţinut şi format
3. prezentarea grafică este de excepţie, formatul full color este o etichetă a calităţii
4. partea de povestiri originale (autori Cristian şi Claudia Şerban) este alcătuită sub influenţa literaturii Sfinţilor Părinţi, de exemplu povestirile care deschid volumul sunt inspirate din ,,Capetele despre dragoste” ale Sf. Maxim Mărturisitorul
5. are povestiri care provin si din alte culturi sau religii (vezi povestea ,,Despre Dumnezeu” a Fericitului Augustin), dar care sunt adaptate cerinţelor literaturii ortodoxe
6. fiecare poveste are ilustraţia ei, de unde se poate deduce că la acest volum s-a muncit conştiincios şi multă vreme
7. povestirile au fost lecturate şi de Părinţii de la Muntele Athos care ne-au binecuvāntat lucrarea şi implicit tipărirea cărţii
8.  povestirile prezente şi īn alte cărţi adresate tinerilor, nu au fost pur şi simplu peluate prin metoda copierii, ci au fost adaptate pentru a da unitate şi diversitate acestui volum din ,,Nestemate”
9. cartea contine şi CD cu povestiri audio şi slide showuri(animaţii), o premieră īn lumea Ortodoxiei
10. povestirile audio au fost realizate cu actori care au interpretat fiecare personaj, nu au un singur povestitor
11. animaţiile au fost realizate cu desene originale, nu cu copierea de pe internet a unor planşe sau poze
12. cartea promovează binele, frumosul, adevărul si dumnezeiescul
13. cartea nu are conţinut dogmatic şi nu face exces de termeni liturgici sau bisericeşti, scopul fiind acela de a mişca inima cititorului
14. personajele centrale sunt de multe ori copii, dar aceştia fiind sporiţi cu īnţelepciunea datorită relaţiei lor speciale cu Dumnezeu pot da o pildă vie şi adulţilor care citesc cartea
15. poveştile nu duc lipsă de elementele tradiţionale sau elemente de fabulos, cum ar fi globul magic, vrăjitoarele sau pădurile fermecate.
16. cartea poate fi considerată şi un manual de bune maniere
17. contactul cu cāteva din istorisirile Părintelui Cleopa de la Mīnăstrirea Sihăstria
18. avantajul de avea contact cu povestiri la minut, uşor de citit, uşor de reţinut, dar cu conţinut bogat īn semnificaţii
19. incursiune īn tezaurul reprezentat de Vieţile Sfinţilor
20. cartea insuflă dragostea de Dumnezeu şi respectul faţă de cele care ne īnconjoară (oameni, animale, plante)

« Last Edit: December 24, 2015, 11:40:00 AM by diana » Logged
cserbanel
Nou venit
*

View Profile Email
« Reply #1 on: September 29, 2010, 06:03:22 AM »

Cel mai recent produs al Editurii Cristimpuri este VIATA MAICII DOMNULUI , o carte aerisita si mai mult decat utila as zice...Bineinteles cartea este insotita de un CD inregistrat cu actori profesionisti...Multumesc Diana, pentru ajutor, te am trecut in colectivul redactional , care este alcatuit din cel putin 8 profesori si preoti profesori...
diana
Administrator
Hero Member

View Profile WWW Email
« Reply #2 on: September 30, 2010, 08:24:02 AM »

Felicitari pentru munca depusa.
Multumesc pentru aprecieri si ... sper ca vom colabora si in continuare.

Doamne ajuta!
Pages: [1]
  Print  

Jump to: