Rugaciunea, convorbirea omului cu Dumnezeu

Creat de diana, Ianuarie 29, 2007, 05:20:50 PM

« precedentul - următorul »

diana

Materialul poate fi folosit si la lectiile AeL. Daca aveti si alte sugestii sunt binevenite.

diana

#1
Am folosit acest materal la ciclul primar, la clasa I - a si a II - a. Se poate folosi si la clasele III si IV.

diana

Acest material este util pentru ciclul liceal.

corina

In perioada Postului Mare, la inceputul fiecarei ore rostesc impreuna cu elevii mei rugaciunea Sfantului Efrem Sirul.

diana

Am pregatit si folosit acest material pentru inspectia de gradul I. Cu multa rabdare si cu ajutorul acestui material copiii din clasele a IV - a si a VI - a au reusit sa invete aceasta marturisire de credinta a crestinismului. La inceputul fiecarei ore, incepand din semestrul I (cand am predat aceasta lectie) am rostit impreuna cu elevii aceasta rugaciune.

corina

#5
Materialele pot fi folosite pentru clasa a II-a, la unitatea de invatare "Notiuni de liturgica", in sistemul AeL. Rugaciunea este izvor de iubire curata. Mai cu seama in vremea postului, rugaciunea trebuie sa fie insotita de fapte de milostenie.

diana

#6
Am reusit sa-i invat pe copii aceste rugaciuni, prezentandu-le materialul in fiecare ora.

Sursa: pof. Diana Nichita, S08 "D. Cantemir", Oradea

diana

#7
La fel am facut si cu aceste rugaciuni. Imaginea are un impact mare asupra copiilor.

Sursa: pof. Diana Nichita, S08 "D. Cantemir", Oradea

diana

Acest material l-am primit si eu, dar imi face placere sa-l "impart" cu voi!

Sursa: Horia Design