Fise de lucru pentru clasele I-IV

Creat de diana, Februarie 24, 2008, 05:18:27 PM

« precedentul - următorul »

diana

Fisele de lucru au fost realizate de d-na profesoara Alina-Maria Stanciu de la Şcoala 08 "Nicolae Tonitza "- Constanţa.

Taina Sfantului Botez - Botezul este "poarta" intrarii in crestinism (clasa a III - a).

Fisa "Sfintele Taine" (cls. III-IV)
Fişă este un suport pentru însuşirea cunostintelor despre Sfintelor Taine.

diana

#1
Fisa "Sfanta Cruce" (cls. I)
Contine rugaciunea Cruce Sfântă precum si elemente suport pentru executia corecta a semnului sfintei Cruci.

Fisa "Rugaciunea" (cls. a II - a)
Fisa este realizata cu multa originalitate. Aplica metoda moderna - mozaicul.

Sursa: d-na profesoara Alina-Maria Stanciu de la Şcoala 08 "Nicolae Tonitza "- Constanţa


diana

#2
Fisa "Biserica" (cls. a III - a)
Fisa este utila la fixarea cunostintelor cu privire la alcatuirea unei biserici.

Fisa "Sfintele Taine" (cls. a III - a si a IV - a)
Fisa de evaluare continua poate fi folosita la finalul primei ore pe tema privind Sfintele Taine (generalităţi) sau pentru tema pentru acasă.

Sursa: d-na profesoara Alina-Maria Stanciu de la Şcoala 08 "Nicolae Tonitza "- Constanţa.

diana

#3
Fisa "Perioade in istoria poporului evreu" (cls. III-IV)
Fisa prezinta perioadele istoriei poporului evreu precum şi a poporului creştin conform Scripturii.

Fisa "Istoria poporului evreu" (cls. IV)
Fisa prezinta cateva persoane importante din istopria poporului evreu până la nasterea Domnului.

Sursa: d-na profesoara Alina-Maria Stanciu de la Şcoala 08 "Nicolae Tonitza "- Constanţa.

diana

#4
Fisa "Biserica-obiecte de cult" (cls. a III -a)
Fisa ii ajuta pe copii sa-si însuşeasca cunostintele referitor la obiectele de cult ale Bisericii.

Fisa "Sarbatori" (cls. a III -a)
Fisa este utila pentru însuşirea sărbătorilor creştine.

Sursa: d-na profesoara Alina-Maria Stanciu de la Şcoala 08 "Nicolae Tonitza "- Constanţa.

diana

#5
Fisa "Succesiunea Apostolica" (cls. a IV - a)
Fisa este un suport pentru însuşirea cunoştinţelor cu privire la succesiunea postolică - Taina Preoţiei şi Ierarhia Preoţească.

Fisa "Profetii" (cls. a IV - a)
Fisa ajuta la fixarea cunoştinţelor cu privire la profeţii Vechiului TEstament.

Sursa: d-na profesoara Alina-Maria Stanciu de la Şcoala 08 "Nicolae Tonitza "- Constanţa

diana

#6
Am folosit aceasta fisa la clasa a IV-a, la verificarea cunostintelor. Am "rezolvat-o" impreuna cu copiii la etapa de verificare a cunostintelor. Copiii au de completat un rebus; la final, pe verticala, vor gasi semnificatia cuvantului "samanta".
Un exercitiu in care copiii se obisnuiesc cu simbolurile pildelor.

Sursa:"Primavara credintei", Editura Sf.Mina, Iasi, 2007.

diana

Prin desen, matematica si joaca copiii invata obiectele de cult. S-au descurcat foarte bine.

Sursa: "Inger, ingerasul meu", Ed. Corint

diana

#8
Fisa poate fi folosita in etapa verificarii cunostintelor.

Sursa:"Primavara credintei", Editura Sf.Mina, Iasi, 2007.

diana

#9
Fisa de lucru este utila in momentul verificarii cunostintelor sau cand se face o evaluare scrisa.

Sursa:"Primavara credintei", Editura Sf.Mina, Iasi, 2007.

diana

Fisa de fata este interdisciplinara. Pe langa faptul ca elevii pot colora obiectele de cult din Biserica, trebuie sa si completeze literele care lipsesc din cuvintele care apar in fisa.

Am "aplicat-o" chiar ora trecuta, si ... a fost o adevarata placere sa lucrez cu copiii.

Sursa: "Inger, ingerasul meu", Ed. Corint.

diana

Am folosit fisa la Evaluare. Apoi, le-am cerut copiilor sa alcatuiasca propozitii cu acele cuvinte "descoperite" in fise".

Sursa: "Inger, ingerasul meu", Ed. Corint

diana

Colorand obiectele de cult din fisa, copiii invata denumirile lor din placere (fisa are si alte desene, nu numai obiecte de cult).

Sursa: "Inger, ingerasul meu", Ed. Corint

diana

Fisa este pentru clasa a doua. Poate fi folosita la lectia "Rugaciunea in viata noastra", in momentul fixarii cunostintelor.

Sursa: prof. Zancu Flaviu, S08 "Oltea Doamna" Oradea

diana

#14
Fisele imbina religia, desenul, comunicarea si scrierea pentru micutii de clasa I -a. Fisele de fata sunt pentru literele B si C. Sunt utile acum in perioada de recapitulare si sistematizare a cunostintelor.

Sursa: Revista "Prietenul copiilor", Medias-1996.

diana

Fisele imbina religia, desenul, comunicarea si scrierea pentru micutii de clasa I -a. Fisele de fata sunt pentru literele M si E. Sunt utile acum in perioada de recapitulare si sistematizare a cunostintelor.

Sursa: Revista "Prietenul copiilor", Medias-1996.