Metode activ-participative_Cvintetul

Creat de corina, Decembrie 06, 2006, 01:42:47 AM

« precedentul - următorul »

diana

Metode active de predare - invatare: fisa de lucru - floarea de lotus.

Sursa: prof. Popa Maria, Scoala Gimnaziala ,,Lascar Catargiu", Craiova, jud. Dolj.

diana

Metode active de predare - invatare: clasa a VII - a, fisa de lucru - stabilirea succesiunii evenimentelor.

Sursa: prof. Popa Maria, Scoala Gimnaziala ,,Lascar Catargiu", Craiova, jud. Dolj.

diana

Fisa de lucru - citat biblic - colaj.

Sursa: prof. Popa Maria, Scoala Gimnaziala ,,Lascar Catargiu", Craiova, jud. Dolj.

diana

Metode active de predare - fisa de lucru: floarea de nufar.

Sursa: prof. Popa Maria, Scoala Gimnaziala ,,Lascar Catargiu", Craiova, jud. Dolj.

diana

#36
Fisa de lucru, pentru clasa a VI - a: organizatorul grafic comparativ - Diagrama Venn si metode active de predare - invatare: cvintetul.

Sursa: prof. Popa Maria, Scoala Gimnaziala ,,Lascar Catargiu", Craiova, jud. Dolj.

diana

Metode active de predare - invatare: fisa de lucru - organizator grafic: corabie

Sursa: prof. Popa Maria, Scoala Gimnaziala ,,Lascar Catargiu", Craiova, jud. Dolj.

diana

#38
Metode active de predare - invatare: stabilirea succesiunii evenimentelor.

Sursa: prof. Popa Maria, Scoala Gimnaziala ,,Lascar Catargiu", Craiova, jud. Dolj.

diana

#39
Fisa de lucru (Sfanta Taina a Impartasaniei, Sfanta Liturghie: analiza icoanei.

Sursa: prof. Popa Maria, Scoala Gimnaziala ,,Lascar Catargiu", Craiova, jud. Dolj.

diana

Fisa de lucru - text scripturistic.

Sursa: prof. Popa Maria, Scoala Gimnaziala ,,Lascar Catargiu", Craiova, jud. Dolj.

diana

#41
Sfintii fac minuni (Maica Domnului, ingerii si sfintii fac minuni)
Fisa de lucru: demonstrația cu substitute, Copacul ideilor - organizatorul grafic al caracteristicilor.

Sursa: prof. Popa Maria, Scoala Gimnaziala ,,Lascar Catargiu", Craiova, jud. Dolj.

diana

#42
Metode interactive: explozia stelara.

Sursa: prof. Popa Maria, Scoala Gimnaziala ,,Lascar Catargiu", Craiova, jud. Dolj.

diana

In acest proiect de lectie se utilizeaza ca metode activ-participative jocul didactic si cvintetul.

Sursa: prof. Popa Maria, Scoala Gimnaziala ,,Lascar Catargiu", Craiova, jud. Dolj.

diana

Metode activ - participative: cubul

Sursa: prof. Popa Maria, Scoala Gimnaziala ,,Lascar Catargiu", Craiova, jud. Dolj.

diana

Metode activ - participative: Phillips 6 - 6, Stiu/Vreau sa stiu/Am aflat, organizatorul grafic al caracteristicilor.

Sursa: prof. Popa Maria, Scoala Gimnaziala ,,Lascar Catargiu", Craiova, jud. Dolj.

diana

Metode actic-participative: demonstratia cu substitute.

Sursa: Profesor Ana-Maria Dinu, Scoala cu clasele I-VIII nr. 52 ,,Iancului"

diana

#47
Metode actic-participative: ciorchinele, tabelul S/V/I, teoria inteligentelor multiple.

Un proiect didactic pentru clasa a VII - a, cu tema Nasterea Domnului, gasiti la link-ul urmator:
http://www.religieortodoxa.ro/forum/index.php?topic=227.msg2964#msg2964 - Nasterea Domnului-proiect didactic_VII

Tot la acest link gasiti si alte Materiale utile in perioada Nasterii Domnului (Craciunului)

Sursa: Profesor Oltean Florentina, Scoala CU CLASELE I-VIII ,,ION CREANGA"